خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

افزايش اتاق هاى سبز در خوست نياز سبزيجات اين ولايت را برآورده کرده است

افزايش اتاق هاى سبز در خوست نياز سبزيجات اين ولايت را برآورده کرده است

Sep 02, 2017 - 12:34

شهرخوست (پژواک، ١١سنبله ٩٦): با ايجاد اتاق هاى سبز در ولايت خوست، نياز سبزيجات تا حد زيادى برآورده شده که در نتيجۀ آن، نياز به محصولات زراعتى پاکستانى ديده نمى شود.

فعلاً اکثريت سبزيجات عرضه شده به شهر خوست، محصول ١٥٠ اتاق سبز است که در چند ماه اخير، به کمک موسسۀ کارد- ايف در مناطق مختلف اين ولايت ساخته شده است.

حضرت عمر مالک دو خانۀ سبز بادرنگ و بادنجان رومى در منطقۀ دو سرکۀ ولسوالى مندوزى؛ روزانه ده ها سير حاصلات به بازار عرضه مى کند.

به گفتۀ موصوف، ذايقۀ حاصلات خانه هاى سبز نسبت به حاصلات ديگر خوب است، تاجران به اتاق هاى سبز مراجعه مى کنند و حاصلاتش  را بعد از خريدارى به بازار انتقال مى دهند.

حضرت على گفت: "حاصل آن با کيفيت است و ذايقۀ  شيرين دارد، تاکنون خود ما آن را به شهر انتقال نداديم، تاجران مى آيند و در اينجا خريدارى مى کنند."

محمد اصغر یکی از مسوولين ديگر اتاق سبز در ولسوالى مندوزى که بادرنگ کشت کرده، به پژواک گفت که نسبت به ساير محصولات زراعتى، چند برابر عايد بيشتر دارد.

وى افزود که اتاق سبز را در يک جريب زمين اعمار نموده و به شکل مجموعى، اين اتاق در يک فصل ٢٠ تن حاصل مى دهد  که سطح عايدات وى را بلند برده است.

موصوف گفت: "در اتاق سبز يک جريبه ٢٨٠٠ بوتۀ بادرنگ کشت کرده ايم. در دو ماه گذشته تاکنون ٢٠ تن بادرنگ به بازار عرضه نموده ايم"

محمد الرحمن یکی از دکانداران مارکيت ميوه  و سبزيجات شهر خوست، به آژانس پژواک گفت که قبل از ايجاد اتاق هاى سبز در خوست، تمامى اتکاى آنها بر محصولات زراعتى پاکستانى بود.

موصوف افزود که اخيراً کار اکثريت فروشندگان ميوه هاى تازه و سبزيجات اين مارکيت، در اثر توسعه و رشد سکتور زراعتى، بر توليدات زراعتى داخلى استوار است.

وى گفت: "حالا سبزيجات خوست به حدى زياد شده که از احتياج پاکستان نجات يافتيم، کچالو، بادرنگ، کدو، پياز، کرم، کريله و همچو سبزيجات ديگر را به شکل وافر داريم."

انجنير سميع الله نصرت رييس زراعت و مالدارى خوست، در مورد اين موضوع به پژواک گفت که بيش از ١٠٠ خانۀ سبز در اين ولايت به همکارى موسسۀ کارد- ايف تکميل و فعال شده و کار ساخت حدود ٥٠ خانۀ سبز ديگر جريان دارد.

نصرت افزود که به ١٠٠ خانۀ سبز فعال، سالانه ٦٢٠ متريک تن محصول زراعتى را در سال هدف قرار داده و با در نظرداشت وضعيت کنونى، آرزو دارد که به هدف تعيين شده برسد.

سميع الله نصرت گفت: "تخمين ما اين بود که سالانه ٦٢٠ متريک تن حاصل خواهد داد؛ اما گاهگاهى آفت هاى طبيعى مشکلات ايجاد مى کند؛ اما با وجود آن نيز انشاءالله که ٦٢٠ متريک تن حاصل خواهيم داشت."

قابل ذکر است که خوست براى حاصلات زراعتى، هوا و زمين مناسب دارد که به گفتۀ مسوولين سکتور زراعتى، اگر پرورش درست زمين صورت گيرد، اين ولايت را از محصولات زراعتى خارجى بى نياز خواهد کرد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement