خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمپاین ترویج فرهنگ مالیه دهی در بدخشان راه اندازی شد

کمپاین ترویج فرهنگ مالیه دهی در بدخشان راه اندازی شد

Sep 20, 2017 - 12:16

فيض آباد (پژواک، ٢٩ سنبله ٩٦): کمپاین ترویج فرهنگ مالیه دهی در میان مردم در شهر فیض آباد مرکز بدخشان راه اندازی گردید.

 اين کمپاین، به ابتکار ادارۀ مستوفیت بدخشان و به همکاری مالی دفتر ارتقاى ظرفيت منطقوى موسسه جې آى زيد کشور آلمان (آر سی دی) راه اندازى شده و براى يک روز ادامه دارد.

به گفتۀ مسوولان اين نهاد، قراراست در جريان امروز نشست هاى متعدد با اقشار مختلف مردم بدخشان به هدف ترویج فرهنگ مالیه دهی دراين ولايت راه اندازى شود.

محمد اسلم گداز مستوفی ولايت بدخشان، در صحبت با آژانس خبرى پژواک گفت که متاسفانه فرهنگ گریز از مالیه، در میان مردم وجود دارد و شمار زيادى از باشنده هاى اين ولايت، حاضر نیستند به دولت مالیه بیپردازند.

وى افزود یک دوکاندار که یک ميلیون افغانی سرمایه دارد و باید ۶ فیصد مالیه بپردازد، متاسفانه سرمایۀ خود را پنهان نموده و سالانه دو هزار یا سه هزار مالیه میدهد، که خود نوعى فرار از مالیه دهی است.

اين مقام محلى بدخشان گفت اکثراً مردم توقع دارند که دولت در عرضۀ خدمات منجمله در بخش های اقتصادی و انکشافی، اولویت بدهد و پروژه های بیشتری راه اندازی نماید؛ اما این امر در صورتى ممکن است که فرهنک مالیه دهی در میان مردم، نهادینه شود و اصناف مختلف جامعه، مالیه بپردازند تا دولت توانایی راه اندازی پروژه ها و عرضۀ خدمات را برای مردم در سطح کشور داشته باشد.

افزون برآن، مستوفى ولايت بدخشان، درادامه گفت که جنگ های دوامدار در کشور، یکی از عوامل گریز از مالیه در میان مردم است.

 ازسويى هم ضیاءالدین واثق معاون شورای ولايتى بدخشان، راه اندازی همچو کمپاین ها را بخاطر نهادینه شدن فرهنگ مالیه دهی در میان مردم کار ارزنده خواند.

او گفت: "این کمپاین ها در سطح ولسوالیها و قریه جات نیز توسعه یابد، از لحاظ قوانین اسلامی ما مکلف هستیم که به دولت مالیه بیپردازیم و از لحاظ قوانین دولتی هم، مسووليت داریم تا دولت خود را از نگاه مالی خودکفا بسازیم."

امرالدین پیمان عضو جامعه مدنی دربدخشان، در صحبت هايش بر روند اخذ ماليه از کريدت کارت هاى موبايل انتقاد کرده و گفت که  از کریدت موبایل، در سطح کشور ماليه  اخذ میشود؛ اما تاکنون شفاف نيست که چقدر و در کجا مصرف میشود.

اين فعال مدنى، درحاليکه راه اندازى چنين کمپاين ها را در ترویج فرهنگ مالیه دهی موثر دانسته؛ اما درعين حال برشفاف بودن روند ماليه دهى تاکيد کرد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement