خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جسد نانسی دوپری در امریکا به خاک سپرده شده است

جسد نانسی دوپری در امریکا به خاک سپرده شده است

Sep 25, 2017 - 17:59

کابل (پژواک، ۳میزان ۹۶): جسد نانسی دوپری افغانستان شناس مشهور که دو هفته قبل در کابل وفات کرد، به امریکا انتقال و در آن کشور به خاک سپرده شده است.

خانم دوپری که بیشتر عمر خود را برای تحقیق در مورد افغانستان صرف کرد بود، در ۱۹ سنبله به عمر ۹۰ سالگی در کابل وفات کرد.

وحید وفا رئیس مرکز معلومات افغانستان که از سوی این بانوی امریکایی ایجاد شده است، به آژانس خبری پژواک گفت که نانسی دوپری، به درخواست خانواده اش و همچنان تصمیم سفارت امریکا به آن کشور منتقل گردیده است.

به گفته وی، جسد خانم دوپری در کارولینیای شمالی به خاک سپرده شده است.

نانسی دوپری به دلیل کهولت سن؛ دارای بیماری قلب، کلیه و شش بود و سالها با آن مبارزه کرد.

وحید وفا افزود که به دلیل وضعیت امنیتی و حساسیت های جامعه، جسد نانسی دوپری، پنج روز قبل از محل فوتش(شفاخانه امیری کابل) به طب عدلی و سپس توسط طیاره به امریکا انتقال گردید.

مقام های حکومتی و شمار زیادی از محققان و فرهنگیان، نسبت به وفات این افغانستان شناس امریکایی ابراز تاسف کردند. عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی، با ابراز تاسف گفته بود که افغانها ارزش و احترام خدمات چندین دهه او را می‌دانند.

خانم نانسی دوپری، از سال ۱۳۲۹ خورشیدی با افغانستان آشنا شد و از آن به بعد، بارها به مناطق مختلف کشور سفر نمود و سال‌ها به همراه شوهرش لوئی دوپری در افغانستان زندگی کرد.

او به تازگی یک ساختمان جدید با طراحی قدیمی را در محوطه پوهنتون کابل به نام "مرکز منبع معلومات افغانستان" ایجاد کرد، که روزانه پذیرای د‌ه‌ها محصل و محقق است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement