خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصلات پسته در ولايت بدخشان کاهش يافته است

حاصلات پسته در ولايت بدخشان کاهش يافته است

Oct 03, 2017 - 13:27

فيض آباد (پژواک،١١ميزان ٩٦): مسوولان رياست زراعت ولايت بدخشان مى گويند که حاصلات پسته در بدخشان، امسال  نسبت به سالهاى گذشته تا ٤٠ درصد کاهش يافته است.

نورمحمد آمرمنابع طبيعی رياست زراعت بدخشان، در صحبت اختصاصى با آژانس خبرى پژواک گفت  که سطح حاصلات پسته در سالجاری در بدخشان، به (۶۰۰) تن ميرسد؛ درحاليکه درسال هاى گذشته، اين رقم به يکهزار تُن ميرسيد که يک کاهش ٤٠ درصدی را نشان مى دهد.

وى افزود که علت کاهش حاصلات پسته، گرم شدن زمين و تغيير اقليم است.

بربنياد معلومات منبع، درفصل جوزا ميوۀ پسته که درحال نشو و نما مى باشد؛ اما نسبت تندبادهای موسمی وگرم شدن هوا، مقدار زيادى خاک وگرد، بالای جنگلات پسته فرود مي آيد که حاصلات جنگلات پسته را آسيب رسانيده و سياه مى گردد و اين امر سبب گرديده تا حاصلات پسته پايين بيايد.

اين مسوول رياست زراعت گفت: "در سه دهه جنگ، جنگلات پسته دربدخشان از طرف زورمندان سخت آسيب ديد و ٥٠ فيصد جنگلات پسته قطع گرديده که ما در طى چندسال اخير، به همکارى وزارت زراعت و مردم محل، توانستيم ٢٥٢ هکتار زمين را دوباره پسته بذر نموده و جنگلات پسته را احيا نماييم."

موصوف گفت که قرار است در اواخر امسال و سالهای ۱۳۹۷و۱۳۹۸ نيز در ساحات از دست رفته، تخم پسته بذر نمايد؛ تا اين جنگلات دو باره احيا گردد.

آمرمنابع طبيعی رياست زراعت بدخشان گفت که جنگلات پسته در بدخشان، دريک کمربند به ارتفاع (۱۲۰۰الی ۱۷۰۰) متر از سطح بحر مى رويد که اين کمربند از ولايت بدخشان شروع و به ولايت بادغيس خاتمه مى يابد.

به گفته او، ساحه جنگلات پسته دربدخشان، به (۱۶۰۰۰) هکتار زمين ميرسد که (۵۰) فيصد آن طی سالهای جنگ نابود گرديد و فعلاً(۲۵۲) هکتار آن دوباره احيا شده و تلاش مى شود تا جنگلات نابود شده نيز احيا  گردد.

احمد خان از قريه آلانی ولسوالى درايم گفت: "حاصلات پسته يک بخش مهم مصارف زندگی مارا تشکيل ميدهد که درطی سالهای اخير، در اثر گرمی هوا و گرد و خاکی که دربالای جنگلات پسته در موقع نموی آن می افتد٬ پسته را آسيب ميرساند و ميوۀ آن سياه مى گردد، که اين امر سبب گرديده تا به سالهای گذشته حاصلات ما کم شود."

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement