Status message

خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رخصتى هاى خارج از تقويم، مردم را با مشکلات ادارى و اقتصادى مواجه می سازد

رخصتى هاى خارج از تقويم، مردم را با مشکلات ادارى و اقتصادى مواجه می سازد

Oct 04, 2017 - 16:21

کابل(پژواک، ١٢ ميزان ٩٦): شماری از شهروندان می گويند که اعلام رخصتی های خارج از تقويم، باعث ضياع وقت، به تعويق افتادن کارهای اداری و ايجاد مشکلات برای مردم می گردد.

بر بنياد تقويم رايج در کشور ١٢٠ روز (چهار ماه) رخصتی دولتى در يک سال برای مردم و ادارات مختلف در نظر گرفته شده است؛ اما رخصتی های خارج از تقويم موضوعی است که در اين اواخر بنابر دلايل امنيتی و جلوگيری از ازدحام در سطح شهر، از سوی حکومت اعلام می شود.

 در تازه ترين مورد وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین ديروز اعلام داشت که فردا (١٢ ميزان) به منظور برگزاری سومين نشست هيئت عالیرتبه (SOM)، جلوگيری از ازدحام ترافيکی، سهولت در استقبال مهمانان و تدابير مطمين امنيتی، صرف در شهر کابل رخصتی می باشد.

بر پايه گزارش ها اين نشست با حضور محمد اشرف غنی رييس  کشور و رياست مشترک اکليل حکيمی وزير ماليه و تداماچی ياماماتو نمايندۀ خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان و اشتراک نمايندگان بيش از ۴۰  کشور، نهادهای بين المللی تمويل کننده، موسسات غيردولتی سازمان ملل متحد، اعضای کابينه، رؤسای نهادهای مستقل دولتی، اعضای شورای ملی، نمايندگان جامعه مدنی و سکتور خصوصی افغانستان داير می گردد.

تدابير شديد امنيتى، امروز در شهر کابل براى اين نشست اتخاذ گرديده و شمارى از جاده ها به روى ترافيک مسدود مى باشد.

اما اتاق تجارت و صنايع افغانستان و شهروندان کشور، اينگونه رخصتى ها را به زيان مردم و تجار کشور مى دانند.

صيام الدين پسرلی سخنگوی اتاق تجارت و صنايع افغانستان، به آژانس خبری پژواک گفت که هر روز رخصتی، حدود دو ميليون دالر به سکتور خصوصی زيان وارد می کند.

غلام ربانی سخی زاده يک تن از شهروندان کابل گفت که  افغانستان از جمله کشورهايی است که بيشترين ايام رخصتی را دارد و اعلام رخصتی های مناسبتی همچو تدوير «نشست مقام های عالیرتبه»، «رکا» و «قلب آسيا» باعث رکود کارهای اداری، اقتصادی و اجتماعی می شود.

موصوف افزود که با اعلام اين رخصتی ها از سوی حکومت، از لحاظ اقتصادی بيشترين ضرر را تاجران متقبل می شوند؛ چون در کابل از امروز چهارشنبه تا جمعه (سه روز) رخصتی می باشد و دو روز اول هفته (شنبه و يکشنبه) در کشورهای همسايه رخصتی می باشد، که سبب متوقف شدن امور تجاری شان می گردد.

به گفته او، اعلام اين رخصتی ها که تدابير شديد امنيتی و بندش جاده ها را جهت برگزاری اين نشست های مهم در پی دارد، باعث سرگردانی و نيمه تمام ماندن کارهای مردم در ادارات مختلف می شود که بيشترين صدمه از اين ناحيه به شهروندان کابل وارد می گردد.

وی همچنان علاوه کرد آن عده شهروندان که به خاطر اجرای کارهای اداری و تداوی مريضان شان از ولايات به کابل می آيند، با توجه به وضعيت اقتصادی نامناسب، ناگزير اند که تا روز شنبه منتظر بمانند.

بهير هفت ساله که تازه به مکتب رفته و متعلم صنف اول در ليسه استقلال می باشد، به پژواک گفت که هر روز با علاقمندی به مکتب می رود تا چيزی بياموزد.

وی درحالیکه در نزديک منزل شان در ده افغانان، غرق بازی کودکانه با هم قطارانش بود، افزود: «امروز صبح آماده شدم تا به طرف مکتب بروم و با همصنفی هايم درس بخوانم؛ اما پدرم گفت که امروز رخصتی است.»

محمد ادريس کريمی باشنده ولسوالی دهدادی ولايت بلخ که جهت طی مراحل امور اداری اسناد تقاعد پدرش از مزارشريف به رياست خزينه تقاعد به کابل آمده است، گفت که دو هفته قبل به کابل آمده بود؛ اما کارهايش ناتمام ماند و مسوولان اداره يادشده، وی را به روز سه شنبه ١١ ميزان دوباره به کابل خواسته بودند.

موصوف افزود: «ديروز يک قسمت باقی ماندۀ اسناد تقاعد پدرم طی مراحل شد و مسوول بخش مربوطه برايم گفت که فردا کارهايت تمام می شود؛ اما زمانی که به اتاق آمدم يک اطلاعيه وزارت کار و امور اجتماعی را که از طريق صفحۀ آژانس خبری پژواک منتشر شده بود، خواندم که روز چهارشنبه رخصتی است.»

ادريس که يگانه فرزند و نان آور خانواده اش است گفت که بودن در کابل، افزون بر اينکه غير اقتصادی می باشد، وی را در شرايط بدتری قرار می دهد؛ چون مراقبت از پدر مريضش نيز به عهدۀ وی می باشد.

طوبا معلم در يکى از مکاتب شهر کابل تاييد کرد که به دليل رخصتى ها در طول سال تعليمى، نمى توانند برنامه هاى درسى خود را به وجه بهتر به پايان برسانند.

او گفت: «سال قبل  ازهرکتاب درسى صرفا کمتر از نصف آنرا به شاگردان تدريس کرديم؛ در حالی که مطابق پروگرام از قبل ترتيب شده اداره مکتب، بايد  بيش از هشتاد درصد کتاب ها به شاگردان تدريس می شد.»

احمد ضياء رفعت استاد پوهنتون کابل نيز رخصتى هاى غير مترقبه و خارج از تقويم را براى شهروندان زيان آورعنوان کرد.

رفعت افزود که مردم براى رخصتى هايى که شامل تقويم می باشد، آمادگى می داشته باشند و برنامه هاى کارى خود را مطابق به آن ترتيب ميدهند؛ اما اعلام رخصتى هاى غيرمترقبه و خارج ازتقويم ،اکثراً زيان هاى اقتصادى را به شهريان کابل به بار مى آورد، برنامه هاى کارى افراد مختل می گردد و پروگرام درسى مکاتب، با مشکل مواجه می شود.

اما وى علاوه کرد که با توجه به وضعيت تلخى که در کشور به ويژه شهر کابل موجود است، نبايد مشکل حکومت را ناديده گرفت.

اين استاد پوهنتون کابل، در ادامه صحبت هايش گفت که بيشتر چنين رخصتى ها خارج از تقويم، براى موضوعاتى چون تدوير کنفرانس هاى بين المللى و يا جلوگیرى از خشونت ها اعلام گرديده که منافع عمومى مطرح بوده است.

بر اساس تقويم هجری شمسی، يک سال که ٣٦٦ روز می باشد، ٥٢ روز آن مصادف با جمعه و رخصتی عمومی برای تمام مسلمين می باشد؛ اما ٥٢ روز ديگر که پنجشنبه ها را در بر دارد، بنابر ازدحام ترافيکی در کابل، از چندين سال به اين سو رخصتی می باشد.

همچنان گرامی داشت از مسايل عنعنوی، اعتقادی و سياسی يک بخش ديگری از رخصتی های افغانستان را تشکيل می دهد که شامل دو روز (اول و دوم ماه حمل- سال نو و جشن دهقان)؛ يک روز (شروع ماه رمضان)، سه روز (عيد سعيد فطر)، چهار روز (عرفه و عيد سعيد اضحى)، يک روز (دهم محرم الحرام)، يک روز ميلاد النبی (ص)؛ يک روز (٨ ثور- پيروزی مجاهدين)، يک روز (٢٨ اسد- استقلال کشور)، يک روز (١٨ سنبله- قتل احمدشاه مسعود) و يک روز (٢٦ دلو- شکست و خروج ارتش سرخ شوروى اسبق از افغانستان) مى باشد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement