خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مرکز تداوی امراض گرده در کابل گشایش یافت

مرکز تداوی امراض گرده در کابل گشایش یافت

Oct 07, 2017 - 14:59

کابل (پژواک، ۱۵میزان۹۶): وزارت صحت عامه اعلام کرد در مرکز تداوی امراض گرده که  امروز در شهر کابل ايجاد شد، زمینۀ تداوی مریضان به گونۀ رایگان در داخل کشور فراهم می گردد.

دوکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، که امروز در محفل افتتاحیۀ این مرکزصحبت ميکرد، گفت  که این مرکز، به طور اساسی و معیاری مجهز با وسایل طبی پیشرفته، در سه بخش و با نصب ۴۰ پایه ماشین همودیالیز، با تمام تجهیزات و مواد مصرفی مورد نیاز آن، ایجاد گردیده است.

فیروز افزود که در این مرکز؛ عملیات های فستولای وریدی شریانی، عملیات های تطبیق کتیترهای دبل لومن، مریضان عدم کفایه حاد گرده، مریضان عدم کفایه مزمن گرده و مریضان برخی از تسممات، به شکل اساسی تداوی می گردد.

اين مقام بلندپايه وزارت صحت عامه  گفت که  در حال حاضر، حدود پنج هزار مریض هیمودیالیز در کشور وجود دارد، که هر کدام ازین مریضان، هفتۀ سه بار نیاز به هیمودیالیز دارند.

او علاوه کرد که بیشتر این مریضان، در گذشته با مصرف نمودن هزینۀ هنگفت، جهت تداوی در خارج از کشور سفر میکردند؛ اما امروز خوشبختانه با ایجاد چنین مراکز، زمینۀ تداوی آنها به گونۀ رایگان در داخل کشور فراهم گردیده است.

وزيرصحت کشور، تداوی امراض گرده را از جمله امراضی خواند که نیاز به هزینۀ هنگفت دارد و وعده سپرد که وزارت صحت عامه، تلاش مينمايد تا تعداد مراکز تداوی امراض مذکور را در کشور افزایش دهد.

موصوف درادامه صحبت هايش از فعال شدن مراکز تداوی امراض گرده در ولایات کندهار، هرات و بلخ   در آیندۀ نزدیک  نيز خبرداد.

 افزون برآن، وی اضافه نمود: "در سال آینده در نظر داریم تا در ولایت های پکتیا، کندز، پروان و بامیان بخش مذکور را  نيز ایجاد نماییم."

قابل ذکر است که چهار ماه قبل، نخستین مرکز تداوی امراض گرده در ولایت ننگرهار، به بهره برداری سپرده شده بود که با افتتاح آن، بیشترین مشکلات مردم این ولایت در بخش مربوطه رفع گردیده است.

هیمودیالیز، فرایندی است که خون را از بدن افراد دچار نارسایی گرده، خارج می سازد و پس از تصفیه شدن در دستگاه دیالیز، به بدن باز گردانده می شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement