خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اولين محمولۀ‌ بزرگ گندم هند از طريق بند چابهار به افغانستان رسيد

اولين محمولۀ‌ بزرگ گندم هند از طريق بند چابهار به افغانستان رسيد

Nov 11, 2017 - 14:55

زرنج (پژواک،٢٠عقرب ٩٦): اولين محمولۀ کمک‌ هند از طريق بندر چابهار ايران که دست کم ١٥ هزار متريک تُن گندم است، به افغانستان رسيد.

نصير احمد درانی سرپرست وزارت زراعت، آبيارى و مالداری؛ در مراسم گشايش بندرچابهار گفت که بارسيدن اين محمولۀ گندم، فصل ديگرى  در روابط کشورهاى منطقه گشوده شد.

موصوف با بيان اينکه اين محموله بزرگ، حاوى ١٤٨٣٢متريک تُن گندم است که در هفت ولايت کشور ذخيره خواهد شد، افزودکه همکارى کشورهای افغانستان، هند و ايران در منطقه چابهار، فرصت خوب توسعه تجارت را فراهم خواهد کرد.

افغانستان، هند و ايران، يک ونيم سال قبل موافقتنامۀ سه جانبه چابهار را امضا کردند، که بر مبنای آن افغانستان و هند، می‌توانند مبادلات تجاری ‌شان را از طريق بندر چابهار ايران انجام دهند.

حميدطهماسى سرپرست وزارت ترانسپورت گفت که چابهار، از لحاظ اقتصادى داراى اهميت فراوان است که امروز افغانستان، به  گذرگاه اموال تجارى براى کشورهاى محاط به خشکۀ آسيا ميانه مبدل گرديده و از اين طريق افغانستان، هند و ايران مى توانندميليون ها دالر عايد داشته باشند.

موصوف با بيان اينکه هزينۀ‌ کمتر و مسير کوتا‌ه‌تر، يکی ديگر از ويژه گى هاى اقتصادى اين بندر است افزودکه بندرچابهار مسيربهتر، نزديکتر و ارزان تر جهت واردات و صادرات کالا ها نسبت به بندر کراچى وبندر عباس مى باشد؛ اين فرصت براى تجارافغان فراهم مى گردد که اموال خود را ٢٠درصد زودتر صادر نموده و برمبناى آن، هرکانتينر مال براى تاجر از ٥٠٠ تا يکهزاردالر امريکايى نازلتر تمام مى شود.

محمدسميع والى نيمروز گفت که رسيدن نخستين محموله گندم از کمکهاى بلاعوض هند از بندر چابهار به افغانستان،  صفحه ديگری از دوستی هند، ايران و افغانستان را رقم مى زند.

وى افزودکه با بهره بردارى از بندرچابهار، هزاران شغل ايجاد خواهد شد و ميلياردها دالر به هرسه کشور نفع خواهد رساند و علاوه برآن اين بندر از لحاظ سياسى و اقتصادى يکى از مهمترين قطب هاى ترانزيتى منطقه محسوب مى شود.

موصوف افزودکه قبلا افغانستان از طريق بندرهاى کراچى و عباس، به آب وصل بود؛ اما گشايش بندر چابهار، افغانستان را به نزديکترين بندر آبى وصل مى سازد و چيزيکه بسيار مهم است، اينکه افغانستان از وابستگى ها خلاص شده است و پس از اين، افغانستان وابسته به بندر کراچى نخواهد بود.

موصوف با تاکيدبراينکه همکارى هاى سه کشور، سبب افزايش صادرات و واردات گردد گفت که اين همکارى سبب شود که تجار سه کشور، تشويق شوند تا سرمايه گذارى هاى زيادى نمايند و فرصت هاى خوبى ازسوى هرکشور به تجار مهيا گردد.

محمدرضا بهرامى سفير ايران در افغانستان که دراين مراسم صحبت مى کردگفت: "ما امروز همه  اينجا جمع شديم براى اينکه توافقنامه سه جانبه و استفاده از بندر چابهار وارد فاز عملياتى شده، و براى اينکه نشان بدهيم که  اتصالات منطقوى از اينجا شروع شد."

وى با تاکيد براينکه تلاش مى شود تا ظرفيت چابهار بيشترشودگفت که گشايش بندر چابهار، نشان داد که همگرايى منطقوى امکان پذير است و نشان داد که ميتوان با کمک همديگر و  مساعدت با همديگر؛ به انتقال ، رشد اقتصادى و بهبود زندگى مردم کمک کرد و آيندۀ بهتر را براى فرزندان بعداز خود بجا گذاشت .

موصوف علاوه کرد: "همکارى ما در چابهار، در رقابت با هيچ پديده ديگرى نيست و ما همه پديده ها را در کنارهم مى بينيم و همه اتفاقات را بعنوان اتفاقات مثبت که ميتواند کمک کننده باشد، مى بينيم  و ما مى گوييم که رقابت بايد جايش را به مشارکت در منطقه  بدهد و بايد همه کشورها سعى کنند از مجموعه ظرفيت هايى که در منطقه در هرکشورى وجود دارد استفاده بکنيم و اين ظرفيت ها در جهت بهبود شرايط کل منطقه به کار گرفته شود."

موصوف گفت که منطقه آباد نمی شود مگراينکه همه کشورهاى منطقه دست دوستى و همکارى  باهمديگر بدهند و زندگى جمعى به همکارى جمعى بستگى دارد و همکارى ها بايد منطقوى باشد.

منپريت وهرا سفير هند در افغانستان؛ رسيدن نخستين محموله گندم کمک کشورش را به مردم افغانستان تبريک گفته افزودکه تا ماه فبروری ۱۱۰ هزار تن گندم ديگر نيز از طريق چابهار به افغانستان خواهد رسيد.

موصوف با بيان اينکه اهميت چابهار، مى تواند مردم افغانستان را به مارکيت هاى بين المللى وصل کند گفت که هيچ نوع محدوديت بين افغانستان، ايران و هند در راستاى ارتباطات بخصوص صادرات و واردات به هيچ دليلى وجود نخواهد داشت.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement