خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"گردش تجارتى افغانستان و ترکمنستان تا يک ميليارد دالر در سال افزايش خواهد يافت"

"گردش تجارتى افغانستان و ترکمنستان تا يک ميليارد دالر در سال افزايش خواهد يافت"

Nov 14, 2017 - 19:01

عشق آباد (پژواک، ٢٣عقرب۹۶): نخستين روز کنفرانس همکاری هاى منطقوى "ريکا" در ترکمنستان، با تاکيد بر توانمندسازى زنان تجارت پيشۀ افغان و افزايش گردش تجارتى دو کشور تا يک ميليارد دالر در سال، آغاز شد.

قرار است نشست اصلى هفتمين کنفرانس همکارى هاى اقتصادى منطقوى (ريکا)، فردا چهارشنبه با اشتراک بيش از ۳۰ وزير خارجه کشورهای منطقه و جهان و ۲۵ سازمان منطقوی و بين المللی برگزار شود.

در نشست مقدماتى به سطح وزراى تجارت دو کشور که امروز در شهرعشق آباد ترکمنستان برگزار شد، رولا غنى خانم رييس جمهور غنى ضمن استقبال از برگزارى هفتمين کنفرانس همکارى هاى اقتصادى منطقه يى (ريکا) گفت که يکى از ويژه گى هاى اين کنفرانس نسبت به نشست هاى قبلى ريکا، اين است که بيشتر بر سرمايه گذاری و توانمند سازی زنان تجارت پيشه افغان و دسترسی آنان به بازارهای بين المللی تمرکز صورت گرفته است.

خانم غنى در ادامۀ صحبت هايش، کنفرانس بين المللى ريکا را فرصت مناسب براى گسترش روابط تجارى ميان دو کشور عنوان کرد و گفت: "برگزارى اين نشست سبب پيشرفت هر دو کشور ميگردد."

او گفت که روابط ميان افغانستان و ترکمنستان، ريشۀ تاريخى دارد و به اساس حسن همجوارى در حال گسترش مى باشد.

موصوف افزود که در حاشيۀ هفتمين کنفرانس ريکا، زنان تجارت پيشۀ افغانستان و ترکمنستان روى اولويت هاى کارى خود، ايجاد روابط تجارى و چگونگى تقويت آن بحث خواهند کرد و راهکار هايى را براى تقويت اين برنامه ها مشخص خواهند ساخت.

دوران اورازميرادوف وزير تجارت و اقتصاد خارجى ترکمنستانُ سخنران دوم اين نشست گفت که اينچنين کنفرانس ها راه را بسوى گسترش همکارى ها و افزايش گردش تجارتى ميان افغانستان و ترکمنستان باز خواهد کرد.

اين مقام بلند پايۀ ترکمنستان، روابط تجارتى ميان دو کشور را ستود و گفت که در حال حاضر، ٩٤ برنامۀ اقتصادى با اشتراک شرکت هاى افغانى در ترکمنستان رويدست است.

موصوف در خصوص اين طرح ها جزئيات بيشتر ارايه نکرد؛ اما در ادامه صحبت هاىش اظهار خوشى کرد که گردش تجارتى سالانه ميان افغانستان و ترکمنستان به ٥١٣ مليون در سال ميرسد که در مقايسه سال هاى گذشته ٢٢ درصد افزايش را نشان ميدهد.

وى اظهار اميدوارى کرد که اين گردش اقتصادى را تا يک مليارد دالر در سال افزايش خواهند داد.

همايون رسا وزير تجارت کشور، طى صحبتى گفت که نشست ريکا به تاجران و سرمايه گذاران هر دو کشور فرصت هاى مناسب را فراهم مى سازد و ارتباط تجارتى افزايش قابل ملاحظه اى خواهد يافت.

وى افزود که در هفتمين کنفرانس ريکا، دو موضوع اساسى وعمده در نظر گرفته شده که شامل امضاى يک تعداد تفاهمنامه ها و قرارداد ها ميان کشورهاى عضو و دريافت راهکارها براى بهترساختن روابط تجارتى ميان اين کشورها مى باشد.

رسا با اشاره به اينکه در هفتمين نشست ريکا، به اولويت هاى زنان تجارت پيشۀ افغان بيشتر تمرکز صورت گرفته، افزود که زنان افغان در توسعۀ کشور جايگاه خاصى دارند و بايد به آنها امکانات و فرصت هاى فراهم گردد.

اين مقام بلند پايۀ حکومت افغانستان، همچنان از گردش تجارتى ميان افغانستان و ترکمنستان اظهار خوشى کرده و گفت که با توجه به برگزارى چنين نشست ها، هر دو کشور مايل اند تا ميزان صادرات و واردات شان را تا سطح يک ميليارد در سال افزايش بدهند.

از سوى ديگر، در خبرنامه اى که از سوى وزارت امور خارجه کشور، به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که نخستین روز کنفرانس رکا، با راه اندازی یک همایش در مورد تجارت منطقه‌ یی و نشست ویژه ای دیگری در رابطه با توانمند سازی زنان کارآفرین در عرصه تجارت، برگزار گردید.

منبع علاوه کرده است که اولین روز کنفرانس "رکا" در عشق آباد، شاهد گردهمایی گروه های کاری پیرامون مسائل مربوط به انرژی، ارتباطات، ترویج و گسترش تجارت منطقه یی، توسعه و انکشاف بخش خصوصی و تقویتِ همکاریهای تجارتی در سراسر آسیا از طریق افغانستان بود.

بر بنياد معلومات خبرنامه، در نشست های نخستین روز اين کنفرانس، نمایندگان بیش از ٦٥ کشور و سازمان بین المللی، شرکت داشتند.

از سوى ديگر، سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، بعد از ظهر امروز در رأس یک هیأت بلند پایۀ دولتی برای اشتراک در هفتمین کنفرانس ریکا، عازم کشور ترکمنستان شد.

در خبرنامه اى که از سوى معاونت دوم رياست جمهورى به آژانس پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که قرار است در این نشست، سرور دانش نیز سخنرانی کند و همچنان در حاشیه این کنفرانس، با مقامات عالیرتبه دولت ترکمنستان و شماری از کشور ها و نیز سازمان های بین المللی دیدار خواهد کرد.

منبع افزوده است که دراین سفر، معاون رئیس جمهور را صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور و شماری دیگر از مقام های بلندپایه دولت همراهی می کنند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement