خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در دو سال اخير، جواز فعاليت ٥٨ شرکت نفتى لغو شده است"

"در دو سال اخير، جواز فعاليت ٥٨ شرکت نفتى لغو شده است"

Nov 18, 2017 - 15:28

کابل(پژواک،٢٧ عقرب ٩٦): ریاست نورم و استندرد افغانستان مى گويد که در دو سال اخير، جواز فعاليت ٥٨ شرکت به دليل وارد کردن مواد بى کيفت نفتى لغو شده و قرار است جواز ١٥ همچو شرکت ديگر نيز لغو شود.

با اين حال مقام ها مى گويند که ۸۷ درصد مواد نفتى کشور، از سوی شرکت هايى وارد می شود که جواز فعاليت ندارند.

ولسی جرگه، امروز فیروز مسجدی معین و سرپرست وزارت تجارت و صنایع، نقیب الله فایق رییس اداره نورم و  استندرد، و احمد ولید تمیم رییس تصدی مواد نفتی را غرض ارایه معلومات در مورد ورود تیل بی کیفیت به کشور و افزایش قیمت آن در سرمای زمستان، فرا خوانده بود.

رییس عمومی اداره مستقل نورم و استندرد گفت که این اداره در شش ماه اخیر، تثبیت کرده است که بیش از ۱۸هزار تن مواد نفتی بی کیفیت، وارد کشور شده است.

همچنان او افزود که اداره یادشده ۱۱۰ واگون حامل مواد نفتی بی کیفیت را از بنادر افغانستان مسترد کرده است.

به گفته او، در دو سال گذشته به اساس پیشنهاد این اداره، جواز ۵۸ شرکتى که مواد نفتى بى کيفيت را وارد مى کردند، لغو شده و قرار است در آینده نزدیک، جواز ۱۵ همچو شرکت دیگر لغو شود.

به گفته موصوف، اداره نورم و استندرد، هر شرکتی را که مواد بی کفیت وارد می کند، نخست جریمه می کند و در صورت ادامه تخلف، لغو جواز آن را به وزارت تجارت پيشنهاد مى کند.

او وجود فساد در اداره نورم و استندرد را رد نکرد؛ اما گفت که بيشترين مواد نفتى بى کيفيت، به اساس معافیتى که از سوى حکومت داده مى شود، به کشور وارد می گردد.

 موصوف بدون ارايه جزييات گفت که به تانک های تیل نیز فرصت داده شده است تا از فروش مواد نفتى بى کيفيت خوددارى کنند؛ در غير آن با برخورد قانونى رو به رو خواهند شد. 

احمد ولید تمیم رییس تصدی مواد نفتی وزارت تجارت و صنايع گفت که در کُل برای ۲۶۱ شرکت جواز واردات مواد نفتى داده شده؛ اما ۸۷ درصد مواد نفتى مورد ضرورت کشور، از سوی شرکت هايى وارد می شود که جواز ندارند.

اما او افزود که براى حل اين مشکلات، مسوده قانون نفت و گاز ترتيب شده و  قرار است در آینده نزدیک به شورای ملی سپرده شود.

تمیم گفت که قیمت مواد نفتی نسبت به سال گذشته، به حدی افزایش نیافته که قابل نگرانی باشد.

به گفته او در افغانستان نسبت به يک سال گذشته، در قيمت يک ليتر تيل از يک تا دو افغانى؛ اما در قيمت يک کيلو گاز مايع از پنج تا هفت افغانى به دنبال افزايش قيمت آن در بازارهاى جهانى افزايش آمده است. 

فیروز مسجدی معین و سرپرست وزارت تجارت و صنایع گفت که در بازارهاى جهانى، قيمت يک تن نفت از ۱۲۹ دالر امریکايى به ۱۹۵ دالر افزایش یافته است.

اما او افزود که وزارت تجارت؛ مواد نفتى کافى در ذخاير دارد و براى زمستان تدابير لازم در اين قسمت را گرفته است. 

او گفت که در حال حاضر، آن وزارت در ٢٠ غرفه در مناطق مختلف شهر کابل، يک کيلو گاز مايع را ٤٣ افغانى به فروش مى رساند و اين قيمت، تا آخر زمستان از ٤٥ افغانى بلند نخواهد رفت.

وى گفت که قرار است ٥٠ همچو غرفۀ ديگر نيز در شهر کابل ايجاد کند.

اين در حالى است که در حال حاضر در شهر کابل، يک کيلو گاز مايع ٦٠ افغانى فروخته مى شود.  

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement